Był pewien chłopiec, we włoskim miasteczku, który miał wielkie marzenie o tym, aby zagrać z tatą mecz piłkarski. Jedyną, a zarazem największą trudnością w realizacji tego planu, był fakt, że jego tata przebywa w zakładzie karnym. Usłyszał o tym Edoardo, włoski członek Children of Prisoners Europe, przedstawiciel organizacji Bambini Senza Sbarre, który słynie z tego, że nie lubi czekać i w efekcie postanowił zorganizować mecz piłkarski osadzonych rodziców i dzieci w tym zakładzie karnym. W ten sposób zrodził się projekt Match with Mum and Dad z inicjatywy organizacji pozarządowej Children of Prisoners Europe. Zaczęło się od wielkiego marzenia jednego chłopca, od jednego więzienia, a zaowocowało tym, że w tym roku w stu więzieniach w całych Włoszech odbył się wielki mecz piłkarski, a do nich dołączyły także inne kraje, w tym Polska, w ramach projektu Match with Mum and Dad.

W czerwcu w Areszcie Śledczym w Krakowie wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Krakowie w Nowej – Hucie odbył się wielki mecz piłkarski na prawdziwej murawie. Po raz pierwszy rodziny mogły się spotkać w innej scenerii niż sala widzeń zakładu karnego. Dzięki gościnności Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie – odbył się pierwszy w Polsce mecz piłkarski osadzonych rodziców i ich dzieci. Cóż to były za emocje! Wiele dzieci mogło pochwalić się swoimi umiejętnościami swoim rodzicom, ale też zobaczyć swojego rodzica – mamę lub tatę w piłkarskich akcjach. To przeżycie na długo pozostanie w sercach tych rodzin. Przy okazji meczu odbył się także piknik na zielonej trawce.

Ponad 2 miliony dzieci w Europie musi poradzić sobie z brakiem kochanego i zaufanego rodzica. Celem Children of Prisoners Europe jest wspieranie najważniejszej więzi rodzic – dziecko poprzez zabawę, uściski i śmiech – w całej Europie. Wszystkie dzieci mają prawo do regularnego, sensownego kontaktu z rodzicem. Wszystkie dzieci mają prawo do zabawy. Przede wszystkim nie może być praw człowieka bez praw dziecka. Małopolskie Stowarzyszenie Probacja, jako organizacja członkowska COPE wierzy, że prawa i najlepszy interes dzieci, które mają rodzica w więzieniu, zasługuje na znacznie większą uwagę ze strony decydentów i całego społeczeństwa. Angażując dzieci w wydarzenie takie jak Match with Mum and Dad, pragniemy pomóc im tworzyć pozytywne wspomnienia i emocjonalne połączenie, pomagając złagodzić trudności związane z oddzieleniem od rodzica, który jest w
więzieniu.