Realizacja działań opiera się o porozumienia zawarte pomiędzy Małopolskim Stowarzyszeniem Probacja a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie oraz z jednostkami penitencjarnymi, jak również o współpracę z Kuratorską Służbą Sądową. Działania podejmowane w ramach projektu polegają na prowadzeniu domu pomocy postpenitencjarnej Pro domo oraz Punktu konsultacyjnego świadczącego pomoc ambulatoryjną. Pierwszeństwo zamieszkania w ośrodku Pro domo mają osoby dotknięte trwałą bezdomnością lub te, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny powrócić do miejsca zamieszkania sprzed osadzenia, zaś wstępna kwalifikacja odbywa się jeszcze podczas pobytu w jednostce.
Beneficjenci uzyskają wsparcie umożliwiające usamodzielnienie się m.in. poprzez: zapewnienie miejsca pobytu w okresie do 3 miesięcy, pomoc żywnościową i inną rzeczową, wsparcie psychologiczne i terapeutyczne, doradztwo zawodowe i prawne. Działania wychowawczo-resocjalizacyjne obejmują: motywowanie do podjęcia pracy, wspieranie w odbudowywaniu relacji rodzinnych, wdrażanie do samodzielności i odpowiedzialności za własne działania oraz motywowanie i wspieranie w zmianie stylu życia sprzed osadzenia.
Z pomocy oferowanej przez Punkt konsultacyjny skorzystać mogą osoby opuszczające jednostki penitencjarne oraz ich rodziny i bliscy, którzy nie wymagają pomocy w zakwaterowaniu. Działania ukierunkowane są na udostępnieniu pomocy psychologicznej, terapeutycznej, prawnej oraz związanej z powrotem na rynek pracy przez byłych osadzonych. Oferowana jest także doraźna pomoc rzeczowa, a także działania specjalistyczne ukierunkowane na pomoc dzieciom osób osadzonych.
Dodatkowym obszarem działań jest częściowe pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania kobietom, które w okresie do trzech miesięcy od opuszczenia jednostki penitencjarnej nie posiadają funduszy na zrealizowanie powyższych kosztów.