Na zdjęciach: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie Pan płk Włodzimierz Więckowski, Kathleen Macferran, Barbara Wilamowska (Prezes MS Probacja), Ewelina Startek (Sekretarz MS Probacja i terapeuta)

14 maja 2018 r. uczestniczyliśmy we współorganizowanym z Fundacja 20 minut i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej praktycznym warsztacie @Kathleen Macferran, jednej z głównych trenerek amerykańskiego Freedom Project (o projekcie więcej tu: https://www.thefreedomproject.org/). W ramach Freedom Project wolontariusze pracują nad transformacją osadzonych od około 17 lat w 9 więzieniach stanowych w Stanie Washington w USA, osiągając imponujące wyniki w OBNIŻENIU RECYDYWY O 44%. Wolontariusze Freedom Project oferują warsztaty uczące więźniów konkretnych umiejętności. Osadzeni między innymi uczą się opanować techniki radzenia sobie z gniewem i nabywają konkretne umiejętności komunikacyjne oparte na dialogu.

Dwa filary sukcesu Freedom Project to Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga oraz techniki uważności. Obydwie pokazują, jak poprawia się komunikacja międzyludzka, gdy zaczynamy brać odpowiedzialność za swoje zachowania i słowa, za rozpoznawanie i wyrażanie własnych potrzeb, za przekazywanie potrzeb w formie PROŚBY, zamiast ŻĄDANIA.

“Wszystko co robimy i mówimy to próba wyrażenia naszych potrzeb, a konflikt nigdy nie rodzi się na poziomie potrzeb, lecz strategii, jakie wybieramy, aby je zaspokoić.”

mówi Kathleen, To właśnie dlatego obserwacje naszych zachowań i analiza kierujących nimi potrzeb pomogą nam dobrać bezprzemocowe strategie w miejsce impulsywnych, często nieprzemyślanych w skutkach zachowań.

Kathleen zajmuje się bezpośrednią pracą z osobami osadzonymi i wolontariuszami, jak również prowadzi szkolenia dla pracowników zakładów karnych oraz innych osób związanych z egzekwowaniem prawa.

Wspólnie z wolontariuszami Fundacji 20 minut oraz przy przychylności naszej Służby Więziennej, Małopolskie Stowarzyszenie Probacja rozpoczyna pracę nad wprowadzeniem technik do pracy z naszymi osadzonymi.

Za zdjęcia dziękujemy pani porucznik Annie Czajczyk, Agnieszce Szelidze-Żywioł, Joannie McCoy